RİDEF Tarihçe

fiogf49gjkf0d

 

RİZE DERNEKLER FEDERASYONU (RİDEF) TARİHÇE

Siyasi bir amacı olmayan sadece Rize ili, ilçeleri ve köylerinin kalkınmasına ve imarına hizmet için üyeler arasında sosyal yardımlaşma ve dayanışma amacıyla yöresel temelde kurulan Rize ili, ilçeleri ve köylerinin derneklerini kapsayan tüzel kişiliğe haiz sosyal bir teşekkül olan Rize Dernekler Federasyonu 04.09.2006 tarihinde 6 dernekle kurulmuştur.

Kurucu Üyeler;
Başkan Hasan Ekşi
Başkan vekili Ali Kemal Kopuz
Başkan Yardımcısı Mehmet Gültekin Taşpınar
Başkan Yardımcısı Süleyman Çakır
Başkan Yardımcısı Azmi Delibalta
Üye Burhan Engiloğlu
Üye İsmail Akyıldız 
Üye Selim Taşçı
Üye Recep Albayrak
Üye Şakir Çakırusta
Üye Halil İbrahim Şeker
Üye Kamil Tayfun Güngör
Üye Sefer Gürlü 
Üye Ertaç Ergüven 
Üye Ahmet Yurtman
Üye Bahriye Bahar Zorer tarafından kurulmuştur.

Rize Dernekler Federasyonu 13.10.2006 tarihinde KASTOB Karadeniz Sivil Toplum Kuruluşları Konfederasyonuna üyelik için başvurmuştur.

Kuruluşunu takiben 25.11.2006 tarihinde 1.GENEL KURUL toplantısında yerini kurucu üyeler arasında bulunan Ahmet YURTMAN’a bırakmıştır. 
Yönetim Kurulu Üyeleri
………..
…….....
………..

Rize Dernekler Federasyonu 02.07.2011 tarihinde Selamipark Caddesii Şeyh Yokuşu Sokak No:10/17 Üsküdar adresine taşındı.

Üç dönem Rize Dernekler Federasyonuna başkanlık yapan Ahmet YURTMAN 20.05.2012 tarihli genel kurulda yerini Celal ERDOĞAN’ a bırakmıştır. Bu süre içerisinde başlangıçta 6 olan dernek sayısı 34 e çıkartılmış, her yıl düzenli olarak bir milyona yakın vatandaşın katıldığı Rize Tanıtım Günleri düzenlenmiş, Rize’yi tanıtan, yöresel ve kültürel değerlerimizi öne çıkaran çeşitli dergiler ve kitaplar basılmış, tütün mamullerine olan talebi azaltmak ve Rize Çayını markalaştırmak adına “Birakalum Sigarayı, İçelum Rize Çayı” isimli proje başlatılmış ve ileri tarihlerde de bu proje devam etmiştir.

Ahmet YURTMAN ve yönetimi döneminde başlayan bu ve benzeri birçok proje halen devam etmektedir. Yapılan tüm projelerde amacı Rize’yi önce Türkiye’ye sonra tüm dünyaya tanıtmak olan RİDEF ‘in iki dönem başkanlığını yapan Celal ERDOĞAN 21.05.2016 tarihli genel kurul toplantısında yerini kurucu üyeler arasında da bulunan Recep ALBAYRAK’ a bırakmıştır. Şu anda da başkanlık görevi devam eden Recep ALBAYRAK ve Yönetim Kurulu tarafından birçok proje devam ettirilmiş ve yeni birçok projenin altına imza atılmıştır. 

 


Paylaş


Paylaş